Tartu sai uue võimsa elektriautode kiirlaadija

Mercedes-Benzi esindav Veho ja kodumaine energiaettevõte Alexela on astunud olulise sammu jätkusuutlikuma ja keskkonnasõbralikuma liikuvuse tagamise suunas. Kahe ettevõtte koostöö tulemusena paigaldati Veho Tartu esinduse ette 160-kilovatine avalik kiirlaadija, kus korraga saab laadida kuni 3 autot.

Veho tegevjuhi Keijo Kaasiku sõnul on elektriautode müük sarnaselt teiste Euroopa riikidega tõusuteel, kuid sel teel on omajagu väljakutseid ja üks nendest on laadimistaristu võimekus. „Usume, et iga uue avaliku kiirlaadijaga väheneb inimestes skeptitsism elektriautode suhtes ning aina tõsisemalt kaalutakse järgmiseks autoks just elektriajamiga sõidukit,“ märkis Kaasik.

Kui Euroopas moodustab uute täiselektriliste autode müük kuuendiku, siis Eestis on see poole vähem, jäädes seitsme-kaheksa protsendi juurde. Käesoleva aasta septembris ulatus Eestis uute hübriidautode osakaal 46%, bensiiniautodel 38% ja diiselautode osakaal vaid 8%.

Alexela e-mobiilsuse valdkonnajuht Alan Vaht kinnitas, et Veho Tartu esinduse laadija paigaldamisel on mitu eesmärki. „Ühelt poolt on vaja täna rahuldada viimastel kuudel nähtud elektriautode registreerimise buumiga kaasaskäivat laadimiskohtade täienevat vajadust. Teisalt  julgustame uute laadimiskohtade lisamisega elektriautole üleminekut neil tarbijatel, kes täna on veel ostuotsust kaalumas,“ sõnas Vaht.

Tartu Lõunakeskuse läheduses asuv Veho esinduse kiirlaadija on 160-kilovatise võimsusega, mille võimsust saab vajaduse tekkides tõsta kuni 300 kilovatini. Samaaegselt saavad laadida 3 autot korraga – laadijal on kaks CCS otsikut kiirlaadimiseks ja üks Type 2 otsik mitme tunni laadimiseks.

Eestis,  Lätis, Leedus, Soomes ja Rootsis Mercedes-Benz sõiduautosid ja tarbesõidukeid müüv Veho kontsern annab tööd 2200 inimesele. Ettevõte alustas Mercedes-Benz sõidukite müüki Soomes 1939. aastal, asutamisest peale on see kuulunud samale perekonnale.

Alexela on eestimaine rohenovaator, kes arendab jätkusuutlikku tanklavõrgustikku läbi biometaani, LNG, elektri ja lähitulevikus vesiniku tankimisvõimaluse loomise. Alexela toodab ringmajanduse põhimõttel biometaani ning rajab päikese- ja tuuleparke. Alexela pakub oma klientidele laia spektrit igapäeva energiatooteid, milleks on elekter, maagaas ja ballooni- ning mahutigaas ning rohkem kui sajas üle Eesti asuvas tanklas autokütused. Lisaks on ettevõttel 41 kohvik-poodi.