Tuleviku luksus: Mercedes-Benz säästab ressursse ja kasutab jätkusuutlikke materjale

30.03.2022

Tuleviku luksus on jätkusuutlik – Mercedes-Benz toob juba praegu seeriatootmisesse ideeauto VISION EQXX-i uuenduslikku tehnoloogilist lähenemist:

  • • Uuel EQS-il ja EQE-l kasutatakse UBQ™ jätkusuutlikku materjali, mis on valmistatud sorteerimata olmejäätmetest (EQE 350+, WLTP: keskmine elektrikulu: 15,9-18,7 kWh/100 km, keskmine CO2 heide: 0 g/100 km)1 
  • • Alates 2023. aastast võetakse kõikides mudeliseeriates kasutusele ressursisäästlikult töödeldud nahk
  • • Alates 2025. aastast kasutatakse paljude mudelite valmistamisel peaaegu täielikult CO2-vaba terast

Stuttgart. Mercedes-Benz on teel täielikult elektrilise ja heitmevaba tuleviku poole ning kasutab selleks terviklikku lähenemist järjekindlamalt kui kunagi varem. Ambition 2039 strateegia raames on ettevõtte eesmärk saavutada 2039. aastaks CO2-neutraalne uute sõiduautode ja kaubikute mudelivalik kogu väärtusahelas ja sõidukite elutsüklis – seega 11 aastat varem, kui Euroopa Liidu õigusaktid nõuavad. Seejuures pööratakse eriti suurt tähelepanu ressursside teadlikule kasutamisele. Ettevõte tegeleb intensiivselt materjalikasutuse terviktsükli, taaskasutatud materjalide osakaalu olulise suurendamise ja uute, loodusega kooskõlas olevate materjalide arendamisega. 

,,Kogu Mercedes-Benzi teadus- ja arendustegevuse aluseks on jätkusuutlikkus. Meie eesmärk on olla keskkonnainseneeria tehnoloogialiider ja saavutada vähemate ressurssidega rohkem. Selleks kiirendame oma innovatsiooni ja toome võimalikult kiiresti seeriatootmisse uued jätkusuutlikud tehnoloogiad – muu hulgas mitmed tehnoloogiad, mida tutvustasime ideeautol VISION EQXX. Juba mõne kuu pärast integreerime oma tehnoloogiaprogrammi esimese jätkusuutliku materjali seeriatootmise. Pilootseeriana võetakse EQS-is ja EQE-s kasutusele kaablirüüd, mis on valmistatud UBQ™-st, olmejäätmetest saadud plastiku asendusmaterjalist,“ ütleb Markus Schäfer, Mercedes-Benz Group AG juhatuse liige, arendustöö ja hangete eest vastutav tehnoloogiajuht. ,,Meie visioon on muuta kogu väärtusahel võimalikult suletuks. Meie seeriatootmises olevad sõidukid on juba praegu valmistatud suures osas taaskasutatud materjalidest. Järgmise kümne aasta jooksul tõstame teisese toorme osa oma sõiduautodes keskmiselt 40 protsendini.” 

Jätkusuutlik UBQ™ materjal saadakse segaolmejäätmete ümbertöötlemisel, mida on seni olnud raske taaskasutada ja mida seetõttu sageli põletatakse või ladustatakse lihtsalt prügilasse. Selle materjali toormeks on muu hulgas toidujäägid, segaplast, papp ja beebimähkmed. Praegu katsetatakse seda materjali näiteks põhjapaneelide, rattakoopa vooderdise ja mootoriruumi katete valmistamiseks. 

Design for Environment
Mercedes-Benzis keskendutakse jätkusuutlikkusele juba tootearenduse varases etapis. Terviklikult lähenetakse nii CO2-heitele kui ka ressursside kasutamisele. Sõidukite väljatöötamisel vaadatakse läbi kõikide pruugitavate materjalide koostis ja otsitakse võimalusi säästvamate alternatiivide kasutamiseks. See puudutab nii nähtavaid materjale kui ka kõike seda, mis jääb silma eest varju. Auto sees võib näiteks tuua säästvalt töödeldud nahkpolstri, materjalid, mis on suures osas taaskasutatud ning uuenduslikud tulevikumaterjalid. Kandekere ja katmikudetailid valmistatakse vähendatud CO2-heitmega terasest. Sõidukid on konstrueeritud nii, et need oleksid kogu oma elutsükli jooksul võimalikult ressursitõhusad ja keskkonnasõbralikud. Mercedes-Benz nimetab seda “Design for Environment” (vabatõlkes keskkonnasõbralik konstruktsioon) ning toetub uuenduslikele tehnoloogiatele, mis vastavad nii luksuse kui ka jätkusuutlikkuse nõuetele.

1.     JÄTKUSUUTLIK LUKSUS – NAHK JA NAHA ALTERNATIIVID
Sõitjateruum on kliendi jaoks brändikogemuse oluline osa. Koos mugavuse, funktsionaalsuse ja vastupidavusega on ülimalt tähtis ka visuaalne ja tunnetuslik kvaliteet. Auto algusaegadest peale on paljude klientide jaoks parima ning ihaldusväärseima viimistluse sünonüümiks olnud nahkpolster. Ka selle luksuse jätkusuutlikuks muutmisel kasutab Mercedes Benz terviklikku lähenemist.

Säästvalt töödeldud nahk
Kliendid, kes eelistavad ehtsast nahast sõitjateruumi polsterdust, ei pea seega loobuma jätkusuutlikkusest: alates järgmisest aastast hakkab Mercedes-Benz järjepanu kõigis oma mudeliseeriates pakkuma ainult säästvalt toodetud ja töödeldud nahka. See kehtib alates loomakasvatusest kuni parkimisprotsessini. Mercedes-Benz nõuab oma spetsifikatsioonides loomade heaolu kriteeriumide täitmist juba praegu. Muu hulgas on tarnijatele tingimuseks Loomade Heaolukomitee “5 Freedoms Of Animal Welfare” nõuete täitmine. Lisaks on oluline lepingu sõlmimise eeldus, et naha tarneahel peab olema vaba igasugusest ebaseaduslikust metsaraiest ja et karjatamisalad ei kahjustaks metsi ega aitaks kaasa nende kadumisele. Sellega seoses peavad partnerid avalikustama kogu oma tarneahela talupidamisest kuni lõpptooteni.

Keskkonnasõbralikuma parkimisprotsessi jaoks tohib edaspidi kasutada ainult taimseid või alternatiivseid jätkusuutlikke parkaineid, mis on täiesti kroomivabad – näiteks kuivatatud kohvioa kestasid, kastaneid või muu taastuvtooraine ekstrakte. Lisaks võib Mercedes-Benzi toodete nahka töödelda ainult parkimistöökodades, mis on sertifitseeritud vastavalt organisatsiooni Leather Working Group kõrgeimale standardile. See standard hõlmab olulisi keskkonnaaspekte nagu vee, energia ja kemikaalide kasutamise vähendamine parkimisprotsessis. Samuti teeb Mercedes-Benz tarnijatega tihedat koostööd, et pidevalt parandada kasutatava naha jätkusuutlikkust. Selleks nõutakse partneritelt näiteks kogu elutsükli hinnangut väärtusahelas loomakasvatusest kuni kasutusvalmis nahani. Tänu sellele on naha ökoloogilise jalajälje vähendamiseks võimalik rakendada sihipäraseid meetmeid.

Naturaalnaha jätkusuutlikud alternatiivid
Samas uurib Mercedes-Benz intensiivselt võimalusi asendada naturaalnahk alternatiividega, mis peaks ühelt poolt nõudma vähe ressursse ja olema iga parameetri järgi maksimaalse kvaliteediga. Taastuvtoorainest tehtud naturaalnaha paljulubavaid alternatiive esitleti Mercedes-Benz VISION EQXX-is, näiteks üks neist oli valmistatud pulbristatud kaktusekiududest. Biotehnoloogia abil kasvab laboris naturaalnaha innovaatiliseks alternatiiviks ka seeneniidistik, näidates sõitjateruumi varustuse jätkusuutlikku tulevikku. Selliste materjalide arendamisel ja valikul on peamine prioriteet maksimaalne taaskasutus ja taastuvtooraine naftapõhiste toormaterjalide asemel.

Mercedes-Benz pakub üle maailma paljudes autoklassides sõidukeid, milles ei kasutata nahka juba baasvarustusena või eraldi kleidi soovil. Viimistlusvalikute hulka kuuluvad tippkvaliteediga kunstnahk ja seemisnahka meenutav mikrokiust fliiskangas. Viimast kasutatakse näiteks istmepolstri, laepolstri või piilarikattena ning see sisaldab palju taaskasutatud materjale, mille osakaalu suurendatakse järjepidevalt veelgi.

2.     RESSURSSIDE SÄÄSTMINE UUENDUSLIKU TAASKASUTUSEGA – NÄITEKS KANGA VALMISTAMISEL
Täna leiab taaskasutatud materjale juba paljudes sõidukites. Näiteks on Mercedes-Benzi autodes lisaks kunstnahale ja mikrokiudkangale erinevaid kvaliteetseid polstreid, mis on 100 protsendi ulatuses valmistatud taaskasutatud PET pudelitest. EQS-i põrandakattes kasutatakse nailonlõnga, mis on toodetud taaskasutatud vaipadest ja kalavõrkudest. Üks tonn seda lõnga säästab uue materjali valmistamisega võrreldes üle 6,5 tonni CO2-te. Lisaks eelistab Mercedes-Benz tavaliste plastide asemel looduslikke kiude, mis saadakse taastuvtoorainest.

3.     JÄTKUSUUTLIKUD TULEVIKUMATERJALID
Mercedes-Benzi arendusosakonnas uuritakse tervet rida paljulubavaid materjale, mis vastavad margi kõrgetele jätkusuutlikkuse- ja kvaliteedistandarditele. Nende hulka kuulub suurepäraste omadustega plastik, mille pinnavärv on saavutatud uuendusliku taaskasutatava materjali keemilise ümbertöötlemisega. Selle käigus lõhustatakse näiteks kulunud rehvid ja raskesti töödeldavad plastijäätmed keemilisteks komponentideks, nii et neist on võimalik toota täiesti uusi materjale. Sel moel saadud tooraine ja taaskasutatud toorainest tehtud biometaani kombinatsioon vähendab fossiilressursside kulu. Seda materjali võidakse peagi kasutada näiteks ukselinkide valmistamisel.

Järgmine paljulubav materjal, mida saaks kasutada näiteks tagumistes istmepatjades, on osaliselt CO2-põhine vaht. Selle autotööstuse polüuretaanvahu peamine komponent on polüool, milles seotakse keemiliselt CO2, mis muidu paisataks atmosfääri. Süsinikdioksiid moodustab polüooli massist kuni 20 protsenti.

Lisaks uurib Mercedes-Benz intensiivselt võimalusi muude VISION EQXX-is esitletud uuenduslike materjalide seeriatootmiseks. Nende hulka kuuluvad nii siidilaadne biotehnoloogiliselt toodetud tekstiil, milles puudub täielikult loomne algmaterjal, kui ka bambusekiududest vaibad. Need materjalid pole mitte ainult väga säästlikud, vaid neil on ka suurepärased visuaalsed ja taktiilsed omadused.

4.     KANDEKERE JA KATMIKU CO2 VÄHENDAMINE
Terviklik lähenemine materjalivalikule hõlmab lisaks sõitjateruumile muidugi ka auto keret. Erilist tähelepanu pööratakse materjalidele, mille tootmine tekitab palju CO2-te – nagu näiteks teras ja alumiinium.

Juba seeriatootmises: vähendatud CO2-ga teras
Osana Ambition 2039 strateegiast on Mercedes-Benzi eesmärk kogu tarneahela süsinikuheitme vähendamine, keskendudes teadlikult selle tekke vältimisele ja mitte kompenseerimisele. Tarneahela CO2 heidet vähendatakse järjepidevalt: näiteks VISION EQXX-i puhul kasutatakse minimeeritud CO2-ga terast ettevõttelt Salzgitter Flachstahl GmbH, mida toodetakse 100% ulatuses vanarauast spetsiaalse protsessiga. Ühtlasi võetakse praeguse A-klassi, E-klassi, uue C-klassi ja EQE tootmisel kasutusele enam kui 60% võrra vähendatud CO2-ga terasesulamid.

Seega on Mercedes-Benz esimene autotootja, kes kasutab seeriamudelite puhul ressursse säästvalt ning vähendatud CO2-tekkega toodetud lehtterast. Mercedes-Benz AG ja Salzgitter Flachstahl GmbH koostööd tunnustati auhinnaga MATERIALICA Design + Technology Gold Award 2021 kategoorias “CO2-tõhusus”.
Lisaks sellele soetab Mercedes-Benz terast Ameerika ettevõttelt Big River Steel, mis on taaskasutuse ja taastuvenergia abil vähendanud tootmise CO2 heidet enam kui 70% võrra. Seejuures tekib traditsioonilisel viisil toodetava terasetonni kohta keskmiselt üle kahe tonni CO2-te.

Alates 2025. aastast: CO2-vaba teras
Järgmise sammuna kasutab Mercedes-Benz alates 2025. aastast erinevate mudelite valmistamisel peaaegu CO2-neutraalset terast, sest seda toodetakse koksisöe asemel vesinikuenergiaga. Sel eesmärgil on Mercedes-Benzist saanud esimene autotootja, kes on omandanud osaluse Rootsi idufirmas H2 Green Steel (H2GS). Osana partnerlusest Rootsi terasetootjaga SSAB plaanitakse juba käesoleval aastal valmistada nö fossiilkütusevabast terasest kandekerede prototüüposi. Mercedes-Benzi partner toodab Luleås asuvas katsetehases vesinikuga valmistatud terast, mida saab kasutada auto kere ohutusega seotud komponentides.

Sellise koostööga edendab Mercedes-Benz terasetööstuse ümberkujundamist ning kiirendab CO2-vaba terase arendamist ja tootmist Euroopas.

Taaskasutatud alumiinium
Ka alumiiniumi puhul töötatakse järjepidevalt tarneahela süsinikuvabaks muutmise nimel. Uue Mercedes-AMG SL-iga on stardipakul järjekordne esmaesitlus: SL-i kandekere survevaludetailide valmistamisel kasutatakse esmakordselt kuni 100% taaskasutatud alumiiniumi. See tähendab, et alumiiniumi tootmisel väheneb CO2 heitkogus enam kui 90% võrra.

Kontakt:
Aline Meiser, telefon: +49 (0) 176 30900064, aline.meiser@mercedes-benz.com
Simonette Illi-Haußmann, telefon: +49 (0) 176 30999812, simonette.illi@mercedes-benz.com
Tobias Müller, telefon: +49 (0) 160 8620035, tobias.mueller@mercedes-benz.com

1WLTP elektrikulu vastavalt Euroopa Liidu määrusele nr. 2017/1151.